रेशम चौधरी कारागारमुक्त हुने प्रचण्डको संकेत

सुनसरी, ५ असोज – नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ ले कैलालीको टीकापुर घटनाको मुद्दामा कारागारमा रहेका रेशम चौधरी चाँडै बाहिर आउने संकेत दिएका छन् ।

सुनसरीमा आइतबार जितिया पर्वको अवसरमा आयोजित कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै अध्यक्ष प्रचण्डले सरकारले टीकापुर घटनाका मुद्दा फिर्ता लिने प्रक्रिया अघि बढाइसकेको जानकारी गराएका छन् । उनले टीकापुर घटनाका विषयमा केही दिनअघि मात्र बालुवाटारमा छलफल भएको जानकारी गराएका छन् ।

‘यहाँ टीकापुर घटनाको पनि सन्दर्भ आयो । भर्खरै हामीले बालुवाटारमा यो विषयमा छलफल गरेर सबै झुठा मुद्दाहरू खारेज गर्ने सैद्धान्तिक निर्णय गरेका छौं र खारेजीको प्रक्रियामा अघि बढिएको छ,’ प्रचण्डले भने, ‘मलाई विश्वास छ केही समयपछि झुठा मुद्दाहरू खारेज हुन्छन् । थारूहरू जो अहिले पनि बन्दी अवस्थामा रहेका छन् । उनीहरू मुक्त हुन्छन् ।’

सम्वोधनका क्रममा टीकापुर घटनाकाको मुद्दामा अहिले जेलमा रहेका राष्ट्रिय जनता पार्टी नेपालका प्रतिनिधि सभा सदस्य रेशम चौधरी पनि स–सम्मान जेलमुक्त हुने प्रचण्डले संकेत गरेका छन् ।

‘जनताको मतबाट जितेका माननीयहरूलाई स–सम्मान ल्याउने वातावरण बन्छ भन्ने मेरो विश्वास पनि तपाईंहरूको अगाडि राख्न चाहन्छु,’ प्रचण्डले भने । आफूले नेतृत्व गरेको माओवादी आन्दोलनका क्रममा जेल परेकाहरू अहिले पनि जेलमै रहेकाले टीकापुर घटनामा जेल परेकाहरूको पीडा आफूले बुझेको प्रचण्डले बताए ।

‘मेरै आन्दोलनका दर्जनौं साथीहरू अहिले पनि जेल छन् । त्यो पीडा मभित्र कति धेरै होला त्यो बुझिदिन आग्रह गर्दछु,’ उनले भने । २०७२ भदौ ७ गते टीकापुरमा थरुहट आन्दोलन हिंसात्मक बन्दा नेपाल प्रहरीका एसएसपी लक्ष्मण न्यौपानेसहित ८ जना प्रहरी र एक नाबालकको ज्यान गएको थियो । सोही मुद्दामा चौधरीसहित ५८ जनाविरूद्ध अदालतमा मुद्दा परेको थियो ।
कैलाली जिल्ला अदालतले टीकापुर घटनामा दोषी ठहर गर्दै सांसद चौधरीलाई जन्मकैदको सजाय तोकेको छ ।

न्यायाधीश परशुराम भट्टराईको इजलासले चौधरीसहित ११ जनालाई जन्मकैद, १२ जनालाई ३ वर्ष, एक जनालाई ६ महिना र तीन जनालाई सफाई हुने फैसला गरेको छ । चौधरी, राजकुमार कठरिया, सुन्दरलाल कठरिया, बृजमोहन डगौरा, राजेश चौधरी वीरबहादुर चौधरी, प्रदिप चौधरी, विद्रोह भन्ने सिताराम चौधरी,गंगाराम डगौरा चौधरी, श्रवण चौधरीलाई जन्मकैद हुने फैसलामा उल्लेख छ ।

उनीहरूलाई मुलुकी ऐन ज्यान सम्बन्धी महलको १३ (३) बमोजिम जन्मकैद ठहर गरेको कैलाली जिल्ला अदालतले जनाएको छ । तीमध्ये श्रवण चौधरी भने नाबालक भएकाले १० वर्षमात्रै जेल सजाय हुने फैसलामा उल्लेख छ । पुर्पक्षका लागि जेलमै रहँदा चौधरीले २०७४ को प्रतिनिधि सभा चुनावमा वारेशमार्फत उम्मेद्वारी दिएका थिए । उनी कैलाली १ बाट भारीमत ल्याएर सांसद निर्वाचित भएका थिए ।

Advertisement